Чому злякалися людей у Чернігівській облдержадміністрації?

Уперше від часів Майдану Чернігівська облдержадміністрація закрита для відвідувачів у будній день. Всередині приміщення та по внутрішньому периметру двору забарикадувались нацгвардійці у повній амуніції й зі службовими собаками, чиновники втікають через «чорний» вхід, обласна державна адміністрація в облозі.

Все – через акцію шахтарів. Влада злякалась торфовидобувників, які напередодні заявили про готовність вдатися до рішучих дій задля захисту торфозаводів та звернулися із закликом про підтримку до всіх політичних сил.

В останню неділю літа торфовидобувники та шахтарі відзначали своє професійне свято – день гірника. Труд торфовидобувників так само пекельний, як і шахтарів. Пекельний, але не шанований владою.

Попри обіцянки, у Чернігівській ОДА до цього часу не вирішили проблему з так званим керівником ДП «Чернігівторф», за час управління якого підприємство загрузло в ще більших боргах.

Місяць тому голова ОДА Андрій Прокопенко публічно пообіцяв звернутись до профільного міністра з тим, щоб шахтарів почули. Втім, цього не трапилося. Ба більше – щойно профспілка торфовидобувників анонсувала акцію, інформаційні ресурси, які пов’язують з нинішнім головою облдержадміністрації, розповсюдили «чорнуху», виливши гори бруду на керівницю Смолинського торфозаводу Валентину Огієнко. Отаке от вітання від влади!

Зрозумівши, що діалогу не буде, вже в понеділок робітники вийшли під стіни Чернігівської облдержадміністрації. На заклик про підтримку відгукнулись дві Всеукраїнські профспілки та нардеп Поляков, який також вивів своїх партійців.

Через це в Чернігівській ОДА розповсюдили інформацію про начебто політичний характер акції. Виглядало воно збоку дійсно як політична акція, от тільки торфовидобувники неодноразово наголошували на тому, що зверталися про підтримку до всіх, а присутність на їхній акції політиків – це спосіб додати дієвості та результативності заходу.

Нагадаємо, це вже втретє з початку року працівники Смолинського торфозаводу пікетують ОДА. Однак уперше з часів Майдану до пікетувальників не просто не вийшли, а закрили на замок приміщення, обгородившись кордоном силовиків. Дарма, що під дверима стояв цілий нардеп! Одного з заступників Прокопенка бачили, коли той покидав приміщення ОДА через «чорний» вхід.

У свою чергу в обласній адміністрації відреагували заявою на акцію, повідомивши про те, що ОДА не управляє підприємством «Чернігівторф» та не має повноважень щодо призначення або звільнення його керівників, порадивши шахтарям вести конструктивний діалог з їхнім безпосереднім керівництвом – концерном «Укрторф» та Міністерством енергетики України. Також там прозоро натякнули на те, що не будуть підтримувати запропоновану колективами кандидатуру управлінця Марченка. Мовляв, все – через конкурс, дарма, що більшість призначень останнім часом відбуваються поза конкурсами, списуючи все на карантин. І доки в ОДА радять звертатись у міністерство, міністерський призначенець Петро Слуценко робить усе для того, щоб фірми та державні установи не купували продукцію заводів, віддаючи незаконні накази про нереєстрацію ПДВ.

Таким чином в ОДА дали зрозуміти, що усуваються від діалогу з торф’яниками. Варто сказати, що такого не дозволяли собі навіть двоє попередніх «губернаторів», які направляли листи на підтримку торфозаводів та допомагали з вирішенням проблем на місцях. Натомість при Андрію Прокопенку проти директора Смолинського торфозаводу навідкривали купу кримінальних справ, котрі не мають жодної судової перспективи.

Заводчани вже не сумніваються в тому, що саме Прокопенко є безпосереднім замовником цих кримінальних проваджень і підозрюють, що той поклав око на родовища. Обговорюють і версію про російський слід (про це готується окремий матеріал до оприлюднення у нашому виданні, — редакція), адже відомо, що Андрій Прокопенко мав тісні зв’язки з політичними колами в Росії, де свого часу працював політичним технологом, а в 2015-му році Смолинський торфозавод намагалась захопити та порізати на металобрухт фірма з російським корінням.

Чи варто нагадувати про те, що на зорі незалежності наш Поліський край мав п’ять торфозаводів, один із яких – Замглайський – найбільший і найпотужніший в Європі. Завод, який мав власну ТЕЦ і давав роботу тисячі працівників. Ці підприємства були реальною енергетичною альтернативою дорогим привозним вугіллю та газу, а отже – конкурентами доморощеним нуворишам і російському енергетичному терору. Тому три з них знищили, а два останні торфозаводи ведуть непримиренну боротьбу з державними номенклатурниками та тими, хто хоче покласти їх до приватної кишені.

Деякі недалекоглядні соросята у владі говорять про неефективність державного управління, у той час як в сусідній Білорусі торфозаводи приносять у держбюджет сотні мільйонів доларів. Дійсно, проблема в неефективному управлінні, а саме – в соросятах, які зовсім випадково стали державними менеджерами.

Скоро виповниться рік, як Андрій Прокопенко очолює обласну державну адміністрацію, однак до цього часу ні він, ні його команда не спромоглися розробити енергетичну програму, в якій робилася б ставка на місцеві енергоресурси і яка б забезпечувала стабільну роботу та розвиток торфовидобувних підприємств.

Окреме питання – потенціал продукції в сільському господарстві. Він – колосальний! Відповідна програма апріорі відкрила б торфозаводам «нове дихання» навіть без фінансових вливань з боку держави. Але, на жаль, як і попередні роки, ми спостерігаємо лише балачки та пустопорожній піар від Чернігівської обласної державної адміністрації, а державні торфозаводи змушені відбиватись від бажаючих покласти у власну кишеню перспективну енергетичну галузь. І це – не питання призначення чи зняття того чи іншого керівника, а питання безпеки та енергетики, питання перспективи торфогалузі.

Як інакше це можна назвати, окрім як некомпетентність менеджменту? Саме тому під стінами ОДА мітингувальники винесли резолюцію недовіри Прокопенку.

Профспілки заявили про те, що звернуться до обласної ради як гаранта тристороннього меморандуму та проситимуть скликання позачергової сесії й винесення недовіри чинному «губернатору». Запланували також організувати під стінами ОДА повторну акцію 7-го вересня – в день візиту Президента України Володимира Зеленського. Сподіваються, що Президент зверне увагу не лише на проблему торфогалузі, але й прийме кадрове рішення стосовно свого представника на Чернігівщині.

Віталій Назаренко

Про ситуацію біля облдержадміністрації – у відео:

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте